Kedi ile karga Binbirgece masalları

kedi ile karga

Kedi ile karga 

Bir varmış bir yokmuş çok eski zamanların birinde hayvanların mutluluk içinde yaşadığı güzel bir orman varmış.Buraya mutluluk ormanı denmiş.Günlerden bir gün bir kedi ile karga arkadaş olmuş. Birlikte ormanda gezintiye çıkıyor akşam oluncada ayrılıyormuş.Bir gün yine yemyeşil ormanda dolaşıp dere kenarında sularını içmişler .

Kedi iyi bir avcıymış, keskin gözleri ile takip ettiği balığı güçlü pençesiyle yakalayıp kıyıya atmış sonrada afiyetle yemiş. Bu sırada kargada bir kiraz ağacına tünemiş, oda kırpkırmızı bal gibi kirazlarla karnını birgüzel doyurmuş.Sonra arkadaşı kedinin yanına uçmuş gaaak o ne güzel kirazlardı.Keşke sende biraz yiyebilseydin, demiş.

Kedi şöyle rahatça yere yayılmış tıka basa doyurduğu midesini ovmaya başlamış. Miyav ah dostum sen beni merak etme inan bana o nefis balığın tadına bakmanı çok isterdim, demiş.Gölgede güzel uyumuşlar .Vakit hayli geçmiş.Kedi miyav miyav işte yine akşam oluyor . Ayrılma vakti hadi hoşçakal karga kardeş, demiş.Karga içini çekmiş gakk gakk güle güle sevgili dostum ama keşke hiç ayrılmasaydık. Acaba bunun bir yolunu bulamazmıyız dostum. Bu akşam ikimizde iyice düşünelim bir çözüm yolu bulmaya çalışalım. Belkide böylece ayrılmak zorunda kalmayız. Ertesi gün kedi ile karga yine aynı saatte aynı yerde buluşmuşlar. Selamlaşıp konuşmuşlar, eğlenceli oyunlar oynayıp şarkılar söylemiş.

Miyav gak gak miyav gak gak sonrada her zaman ki gibi dere kenarında karınlarını doyurmuşlar. Kedi tüylerini yalarken sormuş; miyav karga kardeş akşam çok düşündüm ama aklıma bir şey gelmedi ne yapsakta hiç ayrılmasak acaba sen ne dersin? Karga neşeli bir kahkaha attı. Gak gak gak akşam çok düşündüm ama benimde aklıma hiç bir şey gelmedi demiş. iki kafadar düşünceli düşünceli oturmaya başlamışlar. Kimseden ses çıkmıyormuş. Arada, hahışş hahışş, gibi garip sesler çıkarıyorlarmış.Sadece sonunda sessizliği bozan karga olmuş.Buldum gaak buldum, diye bağırmış. Kedi yerinden korkuyla sıçramış. Miyav ödümü kopardın söyle neyi buldun? diye sormuş. Bir yolunu buldum. Miyav gerçektem mi? Dostum .Hadi daha fazla merak ettirmede söyle bakalım demiş.Karga bilmiş bilmiş anlatmaya başlamış.Çok basit sende benim yaşadığım ağaca taşınacaksın işte bu kadar .Kedi hiç düşünmeden karar vermiş.Miyav ne kadarda zekisin dostum.Bu gerçektende çok iyi fikir ama bana yarına kadar izin ver. Eski yuvama döniyimde arkadaşlarımla vedalaşıyım.

Kedi o gece bütün arkadaşlarını ziyaret etmiş. Onlara taşınacağını söylemiş.Arkadaşları onu vazgeçirmeye çalışmışlar. Miyav ne olur bunu yapma senin gerçek dostların biziz bir kargaya nasıl güvene bilirsin. Miyav demişler. Ama ne kadar uğraşmışlarsa kediyi kararından döndürememişler. Ertesi gün kedi karga arkadaşının yanına taşınmış. Karga tehlikelerden korunmak için ormandaki en yüksek ağaçlardan birinin üzerinde yaşıyormuş. Kedi önce biraz zorlanmış ama sonunda ağaca tırmanabilmiş.Kargayla sabahtan akşama kadar birlikte olmuşlar. Akşam oluncada `iyi geceler tatlı rüyalar` diyerek uykuya dalmışlar.

Günler böylece neşe içinde geçiyormuş. Bir gün kedi ile karga her zamanki gibi ağacın üzerinde sohbet ediyorlarmış. Çalıların arasında bir kaplanda onları gözlüyormuş. Kaplan aniden saldırmış kedi ve karga kaçmaya başlamış kaplan kolayca ağaca tırmanıp kediye yaklaşmış. Karga ise hemen uçmuş. Kedi ise acı acı arkadaşına seslenmiş ,miyav miyav, karga kardeş hani dostluk beni bu halde bırakıp kaçacakmısın. Miyav karga kararlı bir sesle gak gak biraz daha dayan dostum arkadaşlık bu zamanlarda belli olur. Hemen yardım getirecem ,diyerek bütün gücüyle kanat çırpmış.

Karga gök yüzünden her yeri rahatlıkla görebiliyormuş.Biraz ilerde bir çobanın koyunları otladığını görmüş. Çobanın yanında beş altı tane köpeğide varmış.Karga hemen oraya doğru uçmuş çoban köpeklerin yakınına gelince bağırıp çağırmış. Gak gak gak ne olur koşun yardım edin. imdat gak imdat köpekler karganın yardımına koşmuşlar.Karga önde uçuyor ,onlara yol gösteriyormuş. Çobanda en arkada köpeklerini takip ediyormuş.Az sonra karga kedi dostunun yanındaymış. Tam zamanında gelmiş. Köpeklerde aşağıdan havlamaya başlamışlar.Kaplan o kargaşada tıpkı rüzgar gibi kaçmış.Köpekler uzun süre onları kovalamış .Zavallı kedi kan ter içinde kalmış.Karga da aynı durumdaymış .Bu olaydan sonra kedi ile karganın dostluğu iyice kuvvetlenmiş .Ormanda birlikte çok mutlu bir hayat yaşamışlar.