Asmanın hikayesi

asma masaldiyari

 Asmanın hikayesi

Bir zamanlar bir tarlanın kenarında yemyeşil yapraklı bir Asma yaşarmış, gün boyu tarlada çalışan çiftçileri seyreder onların güneşin altında terlediğini görür üzülürmüş.

-“Hiç olmazsa dinlenmek, yemek için gölge bir yerleri olsaydı. Şu dört sıranın üstüne koydukları dağlar hiç gölge vermiyorki” diye içlendikçe içlenirmiş. Hele yazın çiftlerin hali daha da kötü olunca, güneş iyiden iyiye çevreyi yakmaya başlayınca, yeşil yapraklı bitki kararını vermiş.

-“Bütün gücümü toplayıp şu sırığa asılmaya, tırmanmaya çalışacağım. Eğer bu işi becerirsem yapraklarım onları güneşten korur” demiş. Dediğini de hemen yapmaya başlamış. Üstünde kuru dalları olan sırıklar önce bitkinin gövdelerine sarılmasından bişiy anlamamışlar. Ama onun çiftçileri güneşten korumak için bu işe giriştiğini anlayınca, dördü dört bir yandan ona güç vermeye başlamaışlar. “Dayan, asıl iyice asıl. Bu işi becerirsen, iyice asılabilirsen sana asma diycez. Dayan asma kardeş. Asıl asma kardeş” diye bağırıyorlarmış.

Asma sonunda başarmış. Yemyeşil yapraklarını iyice sermiş üstüne. Çiftçiler ertesi gün tarlaya geldiklerinde, kuru dallarla kaplı çardağın üzerinde, güzel, gölge veren yemyeşil bir çardak görünce sevinçlerinden daha hızlı çalışmaya başlamışlar. Asma da yapraklarını parlatıp seyretmiş onları. Bu masal da bitti.

https://www.masaldinle.org/dinle/asmanin-oykusu