Dört Arkadaş

dortarkadas
Dört Arkadaş Masalı

Bir zamanlar Mehmet, Selim, Ali ve Ramazan isminde dört arkadaş varmış. Bu arkadaşlar aynı köyde yaşarlarmış. Bir gün uzak bir köyde düğün törenine davet edilmişler. Hepsi davet edildiği içi düğüne birlikte gitmeye karar vermişler. Karanlık çökmeden ormanı geçebilmek için, düğün günü sabah erkenden yola koyulmuşlar.

Ormandan dikkatlice geçerken vahşi hayvanların korkusundan doğanın tadını çıkaramıyorlarmış. Bu yüzden ormandan hızlıca geçmek istiyorlarmış. Öğleye kadar anca ormanın yarısını geçebilmişler.

Selim, arkadaşlarını uyarmış;

– “Bu bölge aslanları ile meşhur bir yer olduğu için burada bir tehlike olabilir. Önce aslan var mı yok mu kontrol edelim, sonra ilerleyelim.” demiş.

Hepsi etrafa bakınmaya başlamışlar. Bu esnada Selim çalıların arkasında aslanın kuyruğunu gömüş ve bağırmış, “Burada bir aslan var! Ne yapacağız şimdi? Hayatımızı nasıl kurtaracağız.”

Ramazan; “Aslandan korkma! Biz Allah’a güveniyoruz. O’na dua etmeliyiz. Allah bizi korur.” demiş.

Ali, bir ağaca tırmanmış ve arkadaşlarına şöyle demiş:

– “Çabuk bir ağaca tırmanın. Allah önce kendine yardım edene yardım eder. Çabuk olun. Kendinizi kurtarın.”

Aşağıdakilerin hepsi en yakın ağaca koşup çıkıp, aslanın gitmesini beklemişler. Aslan gidince ağaçtan inmişler. Böylece, hepsi güvenle ormandan geçip düğüne katılmışlar.