Şaşkın tavşan

saskin tavsan

Şaşkın tavşan

Şaşkın tavşan zıplaya zıplaya, etrafı seyrederek giderken, Birdenbire bir çukura düştü. Kendi kendine, “Eyvah” dedi, “Tuzağa düştüm”
Tam osırada çukurun etrafındaki küçük taşlar da düşerek tavşanın canını acıttılar.
Şaşkın tavşan acının verdiği korkuyla sıçrayarak çukurdan çıktı ve bağırarak koşmaya başladı.
“Canavarlar saldırıyor, canavarlar saldırıyor” diye çığlık atıyordu. “aydedeyi bulup, bunu ona anlatmalıyım” diye düşündü.

Koştura koştura giderken yolda ceylana rastladı. Ceylan şaşırarak, “Ne oluyor şaşkın tavşan bu acele ne” diye sordu.
Tavşan, “Senin daha haberin yok mu?” dedi. “En az on canavar hepimize tuzaklar kurmuşlar. Tuzaklarına düşünce kafama taş yağdırdılar. Az daha ölüyordum. Aydedeye haber vermeye gidiyorum” dedi.
Ceylan heyecanla, “Sen dur, yüksek tepeye daha çok yol var. Hem sen yorulmuşsun, ben daha çabuk giderim” dedi ve koşmaya başladı.
Ceylan yolda aslana rastladı. Aslan şaşkınlıkla sordu, “hey ceylan kardeş bu ne acele, bu ne heyecan. Böyle hızlı hızlı nereye koşuyorsun?”
Ceylan, “Oooo” dedi, “Senin daha haberin yok mu? Canavarlar bize tuzak kurmuşlar. Taş atarak saldırıyorlar. En az yüz tane varlar, Aydedeye haber vermeye gidiyorum”
Aslan heyecanla, “küçük ceylan sen yorulmuşsun, bu çok önemli bir haber. Ben daha hızlı giderim” deyip koşmaya başlamış. Dereleri, vadileri geçmiş.
Kayalıkların içinden geçerken kartala rastlamış. Kartal aslanın bu haline hem şaşırmış hem de heyecanlanmış. “Hey aslan kardeş, böyle kan ter içinde nereye gidiyorsun?” demiş.
Aslan, “Senin haberin yok mu?” demiş, “Ormanı canavarlar bastı, en az bin canavar vardı. Tuzak kurup koca koca kayalarla bize saldırdılar. Aydedeye haber vermeye gidiyorum” demiş.
Kartal çok korkmuş, “Aslan kardeş, sen dur, Ben uçarak Aydedeye daha çabuk haber veririm” demiş ve gökyüzüne doğru uçmaya başlamış.
Aydede, uzaktan soluk soluğa, heyecanla kendisine doğru uçan kartalı görmüş. Ve ona, “hey kartal neyin var, niçin bu kadar acele ediyorsun” demiş.
Kartal, “Aydede, Aydede canavarlar ormanı basmış, en az on bin tane varmış. Tuzaklar kurup, kayalarla saldırıyorlarmış” demiş soluk soluğa.
Aydede daha önce hiç canavar görmemiş ve canavar diye bir şeyin olmadığını biliyormuş. “Bu işte bir terslik var Kartal, canavarları sen gördün mü?” diye sormuş.
Kartal, “Ben görmedim ama aslan görmüş” diye cevaplamış.
Aydedeyle kartal aslanın yanına gitmişler. Kayalıklarda bekleyen aslana Aydede sormuş, “Aslan kardeş sen canavarları sen gördün mü?”
Aslan, “Ben görmedim ama ceylan görmüş” demiş.
Sonra hep beraber ceylanın yanına gitmişler.

Aydede ceylana, “Sen canavarları gördün mü?” demiş.
Ceylan, “Ben görmedim ama şaşkın tavşan görmüş” demiş.Bu sefer de toplanıp şaşkın tavşanı bulmaya gitmişler. Onu gizlendiği yerde bulmuşlar.
Aydede sormuş, “Şaşkın tavşan, sen canavarları gördün mü?”
Şaşkın tavşan biraz utanarak, “Görmedim ama onların tuzağına düştüm ve üstüme taşlar attılar” demiş.
Aydede şaşkın tavşanın anlattıklarına şaşırmış ama inanamamış. “Şu tuzakları bize bir göster bakalım” demiş.
Şaşkın tavşan önde, diğerleri arkada gele gele küçük bir çukurun başına gelmişler.
Aydede, “tuzak bu mu?” diye sormuş.
Tavşan iyice utanarak, “Evet bu galiba” diye sessizce yanıtlamış.
Tam o sırada tekrar ayağı kaymış ve yine çukura düşmüş, etraftaki küçük taşlar başına doğru yuvarlanınca, tavşan yine korkuyla sıçrayarak çukurdan çıkmış ve koşmaya başlamış.
“ben size demiştim, canavarlar saldırıyor işte” diye bağırıyormuş.
Bütün hayvanlar ve Aydede kahkahalarla gülmeye başlamışlar. Aydede bütün hayvanlara dönüp, “Bir daha da gözünüzle görmediğiniz hiçbir şeye inanmayın” demiş.