Güneş ve Bulut

gunesbulut

Güneş ve Bulut

Rüzgar bulutu katmış önüne,
Yağmur yağdıracamış,
Güneş olaya el koymuş,
Onlar saklambaca doymuş

Bir varmış, bir yokmuş, Evvel zaman icinde kalbur saman içinde güneş gökyüzündeki yerini almış, şöyle bir de yan yatmış, keyfine bakmış. Gökyüzünün maviliğinde kendi kendine yatıp dururken bir rüzgar sesi gelmiş kulağına…

Püff. Püfff Gözlerini aralamış, şöyle bir bakmış, küçük bir rüzgar  önüne küçük beyaz bir bulutu katmış, sürükleyip duruyor. Zavallı bulut, bir o yana kaçıyor, bir bu yana ama rüzgar peşini  bir türlü bırakmıyormuş. Güneş ışıklarını onlara doğru uzatmış Hey ne oluyor orada bakayım demiş. Bulut bu rüzgar peşime takıldı .  sayın güneş, beni sabahtan beri bir o tarafa, bir bu tarafa uçurup duruyor diye sızlanmaya başlamış. Küçük bulut hala puff ouff diye bağırıp duruyormuş.Güneş ışıklarını rüzgara doğru uzatmış, heyy rahat bıraksana o bulutu demiş. Küçük rüzgar Ama ben yağmur yağdırmak  için uğraşıyorum, bu benim görevim demiş.

Güneş ışık dolu .  kollarını rüzgara doğru şöyle bir uzatmış, Bu sıcak yaz günü,  ne yağmuru, hiç olur mu ? demiş. Rüzgar çok hevesliymiş Ben bulutu kovalayacağım, hepsi bir araya gelince ortalık kararacak, ondan sonrada yağmur yağacak diye anlatmaya başlamış

Bulut, güneşin arkasına saklanmış iyi ama ben yağmur bulutu değilim ki,sana sabahtan beri söyleyip duruyorum ama sen beni dinlemiyorsun ki demiş.

Güneş en sonunda olaya el koymuş. Böyle küçücük bir rüzgarla, küçücük bir bulutun yağmur yağdıramayacağını, hele hele gökyüzünde kendisi sıcak sıcak parlarken bunun çok zor olacağını söylemiş. Onlara saklambaç oynamayı öğretmiş, bulut ve rüzgar akşama kadar saklambaç oynayıp durmuşlar. Rüzgar saklambaca bayılmış. Güneşte onları izleyip durmuş.İşte bakın, gökyüzündeki o küçücük bulut  var ya, hala saklambaç oynuyor bizim rüzgarla..

 Masal diyarı..