Aslanla Ortakları

aslan_ile_ortaklari

Aslan ile Ortakları Masalını sesli dinlemek için aşağıdaki PLAY tuşuna basınız.

Aslan ile Ortakları

Bir ormanda aslan, at keçi ve koyun birleşmiş ortaklık kurmuşlar. Aslan demiş ki: “Ortaklık, ama her şeye ortaklık! Kara da zarara da hepimiz ortak olacağız. Bunu kabul etmeyen hemen ortaklıktan ayrılsın”. “Kabul ediyoruz!” demiş diğerleri. Dağılıp ormanın her yerine tuzak kurmuşlar. Bir süre sonra keçi koşa koşa gelmiş ve haber vermiş.

“Tuzağımıza bir geyik düştü!” demiş heyecanla. Herkes geyiğin başına toplanmış. Aslan etrafına şöyle bir bakmış, kükreyerek konuşmuş:

“Durun bakalım! Önce ne yapacağımıza karar verelim. Dört kişi olduğumuza göre avımızı dörde bölmemiz gerekiyor.” Herkes onaylamış. Aslan geyiği dörde bölmüş. “ Birinci parça benim” demiş aslan en büyük parçayı alarak. “Çünkü adı üstünde aslan payı. Tamam mı?”. Diğerleri mecbur kafasını sallamış. “İkinci parçada benim. Çünkü hem sizin hem de diğerlerinin kralıyım ben. Kabul mü?”.

Yine sus pus bir şekilde “Kabul” demişler. “İyi” demiş “Siz akıllı hayvanlarsınız. Ben akıllı hayvanları severim. Şimdi üçüncü parça ortaklığın en yaman, en güçlü kişisine verilecek. İçinizde benden yamanı benden güçlüsü var mı?”.

Hepsi sessiz bir öfke içinde “Hayır!” demişler “En güçlüsü sensin”. Aslan “İyi sevgili ortaklarım. Bu dördüncü parçada tabi ki benim payım. Tamam mı?” demiş. Diğerleri fısıltıyla “Tamam, tamam” demişler. Aslan memnun gülümsemiş “Ya siz ne iyi ortaklarsınız. Demek ki ortaklığımız uzun bir süre devam edecek”.